2015. június 24., szerda

Tüntetés 

Szombaton a City-be indultam. A legjobb hely a sétára. Mindig történik valami, mindig van látnivaló. Bethnal Green-től busszal mentem tovább. Liverpool Street Station előtt a sofőr közölte, hogy a buszt elterelték (on diversion). Az állomásnál rögtön ki is derült, miért. Transzparenseket cipelő emberek sokasága jött kifelé az állomásról, és aztán a Bank of England felé vették az irányt. A transzparenseken lévő szövegekből kiderült, hogy a kormány megszorító intézkedései ellen akarnak tiltakozni. A busz a London Wall-on kikerülte a lezárt területet, és St. Paul's-nál tért vissza az útvonalára. Elmentem Holborn Circus-ig és onnan sétáltam vissza a székesegyházhoz. Ott viszont kordonok voltak. Mögöttük egy zenekar játszott, a lépcsőn pedig épp kettős sorfalba állítottak be fiatalokat. Egy rendőrnőtől megkérdeztem, miféle esemény várható. Ő azt mondta, hogy a Szent Iván-napot ünneplik, és kétezer vendéget várnak az eseményre. A sorfal bizonyára a vendégek fogadására sorakozott fel.
Egy kis idő után úgy döntöttem, hogy inkább a tüntetést nézem meg. Elsétáltam a Cannon Street és a New Change sarkánál lévő kerthez, ahol le akartam ülni egy kicsit az alacsony falra. A fal tetején egy Samsung Galaxy hevert. A mobillal a kezemben vártam egy ideig, hátha feltűnik a tulajdonosa, de nem jött senki. Zsebre tettem, gondoltam, a  gazdája talán majd felhívja, aztán végigmentem a Watling Streeten a Queen Victoria Street-ig. A legjobb hely a nézelődésre. Akkor indult el a tüntetők menete.

Volt néhány igazán dühös szöveg ("Fuck the fucking fuckers" - például), hangulatot mégis inkább karneválinak mondanám. Az emberek vidáman beszélgettek, nem messze tőlem krisnások szórakoztatták a tüntetőket, volt rezesbanda, dobosok verték az ütemet, ének, tánc.
A megszorítások ellen tiltakoztak, de sok egyéb téma is feltűnt a táblákon.  Egy női ruhába öltözött fiatalember igen egyszerűen oldotta meg a dolgot, tábláján ennyi állt: "No, no, no". Az Arsenal szurkolói Palesztína szabadságát követelték, néhány thaiföldi a thai kormány távozását, egy transzparensen az állt, hogy a marijuana gyógyszer, de tiltakoztak a palagáz kitermelés ellen is. Volt Che Guevara zászló, majd feltűntek az ifjú kommunisták és az idősebb kommunisták is. Ők azt hirdették, hogy a szocializmus az egyetlen alternatíva.

Egy igen jókedvű fiatalember ezt közölte a világgal: "Nem részeg vagyok. Dühös vagyok (és részeg)".

Döbbenten olvastam egy termetes hölgy pólóján: "Gyógyszert, ne ölelést". Szerintem mindenki egyetértett vele.
A tömeget mindössze két rendőrnő kísérte. Látszott rajtuk, hogy nagyon unják az egészet. A menetet az USA-val kötendő szabadkereskedelmi egyezmény ellen tiltakozók zárták. Kicsit lemaradva néhány motoros rendőr következett, mögöttük elkésett emberek siettek a menet után. Aztán már csak a szemét látszott az utcán és az úttesten.
Nézelődés közben teljesen megfeledkeztem a mobilról. Úgy döntöttem, hogy azzal majd másnap foglalkozom.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése